DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Smolův mlýn

Kachny‚ husy

V roce 2017 jsme chov hus přerušili - hlavním důvodem bylo to, že se naše děti bály housera. Místo hus jsme si koupili 2 kachny a kačera pižmové:

 

Husy chováme od roku 2008.

Husa je zvířátko velmi dlouhověké - nyní máme v našem hejnu i jednu šestnáctiletou husu :-)

Husa domácí je od přírody monogamní, pochází z husy divoké, nicméně vlivem domestikace a šlechtění se toto chování značně potlačilo.

Husy jsou vegetariánky, pokud je tráva, tak se pasou a přikrmují se zrním, kukuřicí, atp. Na podzim naše husy milují jablka a hrušky.

 

 

Asi v únoru se začínají husy pářit - páří se na vodě na potoce, a je úchvatné je pozorovat - víří vodu, rozmachují se křídly, je to jako balet :-)

Husa snese kolem 30 - 40 vajec, začne si budovat hnízdo ze slámy, sena a podobného materiálu, nakonec si je dovystele svým peřím. Husa nasedne na vajíčka (nejlépe je jí ponechat 12 vajec, více není schopná vysedět) a za měsíc se začínají klubat housátka.

Ze zbylých vajíček lze vyrábět nádherné kraslice.

A jak se pozná houser od husy? I odborník tápe :-) Chovatel musí pozorovat husí chování a ten nejagresivnější a zpravidla také největší je houser :-)

A kdy husa není vegetariánka? Když ji vysedí např. slepice :-))

V současné době necháváme u nás dožít 1 housera a 2 husy, kteří spolu tvoří "rodinu", housátka už z důvodu věku v podstatě nemívají, a nové hejno pořizovat nechceme, protože z předchozí zkušenosti víme, že se s nimi domácí perou až do krve.

 

 
 Housátka 2009