DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Smolův mlýn

Tipy na výlet

Tipy na výlet:

Pěší:

- nejčastěji chodíme na vycházky kolem přehrádky – retenční nádrže Kralice v k.ú. Hluboké
Přehrada na potoce Chvojnice (pár kroků od našeho domu) pod obcí Hluboké byla postavena v letech 1982 – 1984 a byla původně určena pro zavlažování skleníkového areálu v obci Kralice. Objem nádrže je 366 000 m3, celková zatopená plocha je 9,70 hektarů. V roce 2011 se zde objevil chráněný bobr evropský, lze pozorovat stopy po vydrách a v přehradě jsou mimo ryb také raci a škeble vč. velevrubů. Na hrázi je dřevěné posezení se stojany na kola, ohništěm a informační cedulí.

 
- nejmenší hřbitov v ČR
První písemná zmínka o malém lesním evangelickém hřbitůvku v obci Hluboké pochází z roku 1885. Tehdy Josef Sklenář a jeho druhá žena Františka Svobodová požádali obec Hluboké o převedení pozemku, na kterém se pravděpodobně již dříve pohřbívalo, na hřbitov. Vznik evangelického hřbitova umožnil toleranční patent, vydaný Josefem II v roce 1781. Hřbitůvek leží na krásném místě na kraji lesa s výhledem na okolí. Zeď hřbitova lemují staleté stromy. Od nás je vzdálen cca 15 minut chůze buď po silnici (dovede vás k němu ukazatel v obci Hluboké) nebo příjemnější cestou lesem. V obci Hluboké je dětské hřiště a prodejna potravin.

 
- studánka v Oltáříčkách
Studánka je kousek od našeho domu na kraji lesa a je u ní posezení.

- Maťova studánka
Kousek od Újezdu u Rosic, který je od nás cca 2 km, se nachází tato studánka (žeprý je u ní keška, stejně jako u nejmenšího hřbitova). Pramen studánky dle pamětníků nikdy nevyschnul. V době jarního tání bývá silnější a částečně zakalen. V roce 1974 studánku přestavěl Zdeněk Matoušek "Maťa" z Újezdu u Rosic a od té doby ji udržuje. V Újezdu u Rosic je k vidění kaple sv. Františka z roku 1852, nakoupit si můžete v prodejně potravin, děti si pohrají na nově opraveném hřišti, žízeň zaženete v hospůdce na návsi.

 
- "Jiršova skala"
Dle vyprávění našeho dědy zde žil v jeskyni loupežník Jirsch, který měl 2 ženy, jednu na práci a druhou pro potěšení. Ať už to bylo jakkoli, jeskyně nyní není přístupná, za záhadných okolností ji v 50-tých letech někdo odstřelil a od té doby je vchod zavalený. K Jiršově skále se dostanete cestou lesem ke hrázi.

 

- socha sv. Jána pod Lesním Jakubovem a val zříceniny bývalého hradu
Na „Hrádku“ byl v 60. letech minulého století proveden sondážní archeologický výzkum Josefem Ungerem a Pavlem Koštuříkem za pomoci mládeže z Lesního Jakubova. Podařilo se odkrýt část hradby, která je na místě viditelná dodnes. Bohužel se našly jen nepatrné zlomky keramiky, které neumožňují bližší datování. Zdá se, že toto opevnění nebylo ani dokončeno. Socha i val se nacházejí kousek od hráze, směrem na Lesní Jakubov. Socha je postavená na dně bývalého rybníka, který zanikl již v dávných dobách, při průchodu brodem potoka Chvojnice je po levém břehu vidět zbytek původní hráze.

 
- rybník na Formance
Kdysi dávno jel po cestě kolem potoka Chvojnice z Hlubokého směrem na Krokočín forman s plně naloženým vozem, který táhli dva koně. Po deštích byla cesta hodně rozbahněná a na louce pod Krokočínskou hůrkou stála na cestě voda (kolem Chvojnice vedla tehdy jediná cesta, která spojovala Krokočín, Stanovište i Újezd u Rosic). Forman se dlouho nerozmýšlel, pobídl koně a vjel na blátivou cestu. Těžce naložený vůz uvízl a začal se do bahna bořit. Forman chtěl vypřáhnout a zachránit alespoň koně. Těm už ale nebylo pomoci a nezachránil se ani forman. Proto se rybník, který je kousek od místa, kde se forman s vozem a koňmi utopil, jmenuje Na Formance. Rybník byl vybudován v letech 2008 – 2009 a cesta kolem rybníku je bezpečná. Rybník má rozlohu 1,3 ha, délka hráze je 196 metrů, od nás je vzdálen cca půl hodiny cesty pěšky (lze jít kolem potoka po loukách nebo po silnici).

V těsné blízkosti Smolova mlýna vede cyklostezka Bělizna - Krokočín - Lesní Jakubov (na mapě nejsme vyznačeni, náš dům je na vtoku do VN Chvojnice) - blíže viz http://www.vyletnik.cz/cyklotrasy/ceskomoravska-vrchovina/trebicsko/781-belizna-krokocin-lesni-jakubov/

Autem, na kole, autobusem:


- památník Bible kralické
Nachází se v Kralicích nad Oslavou v budově vedle bývalé tvrze, v níž byla v letech 1578-1620 tajná českobratrská tiskárna. Jejím nejvýznačnějším produktem je šestidílná Kralická bible.

- zámek a most v Náměšti nad Oslavou
K návštěvě Náměště nad Oslavou láká velké množství památek, které je možné vidět v rámci Kulturní promenády - značené procházky s výkladem o pamětihodnostech města.

 

- kostel a náměstí Velká Bíteš
Z památek je nejvýznačnější opevněný kostel sv. Jana Křtitele, ovšem nejlepší je to na náměstí - je tam vynikající cukrárna u Zdubů s vinotékou a Hotel u Raušů, kde se dá v netradičním interiéru skvěle najíst za příznivé ceny, před hotelem je chodník slávy československých hvězd - stejně jako v Hollywoodu :-)   

- Mohelenská hadcová step
Naprostá výjimečnost této lokality byla příčinou vyhlášení Mohelenské hadcové stepi již v roce 1933 Národní přírodní rezervací. Ta se rozkládá na ploše 8, 89 ha a zahrnuje také skalnatý ostroh na pravém břehu Jihlavy, zvaný Čertův ocas. Nadmořská výška je mezi 260 – 384 m. Rezervací vede trasa naučné stezky.

  

- zřícenina hradu Levnov u Ketkovic
Hrad byl postaven ve 13. století, nachází se na řece Oslavě a je tam všude v okolí krásně.

 

- Dalešická přehrada
Na přehradě se můžete svézt výletní lodí, vykoupat se a navštívit nedaleký pivovar, kde se natáčel film Postřižiny.

 
- rozhledna Ocmanice
Byla vybudována kousek za Náměští nad Oslavou v roce 2004 a je celoročně přístupná.

- úzkorozchodná železnice Zbýšov, Muzeum průmyslových železnic

Pořádají jízdy historickými vláčky a děti ani tatínci se tam rozhodně nenudí.

 

- rozhledna Babylon

Nádherná kamenná rozhledna postavená roku 1831 se nachází u obce Kramolín.

 

- zámek Rosice
Rosický zámek byl vybudován přestavbou gotického hradu na přelomu 16. - 17. století. V Rosicích je skvělé kino a spousta dalších zajímavostí a akcí.

- Třebíč – zámek, památky UNESCO

 
 

- Brno

CCa 35 km od nás je Brno, kde je spousta skvělého ke shlédnutí - můžete jít na nějaký veletrh, do zoo, na mamuta, na draka, na Špilberk, na Petrov,...........jak zpívá Ivan Mládek "Brno je zlatá loď, za děvčaty z Brna choď" :-)

Pokud jste na ještě delší výlety, doporučujeme Jihlavu s překrásnou zoo anebo Moravský kras.